Archiwum
RSS
piątek, 16 stycznia 2009
Faktomości 13 stycznia

13 stycznia wygrały Fakty i z moich punktów wynika, że to było najlepsze wydanie Faktów w tym roku. Głównie dlatego, że bardzo porządnie zrobili temat Palikota a w dodatku zauważyli to, czego nie chcieli zauważyć wczesniej, czyli kwestię kasy unijnej i tego, że Gęsicka na pamiętnej konferencji mówiła nieprawdę. Materiał robił P.Płuska i całe szczęście, bo Prosiecki zapewne znowu by poległ na tym. Natomiast sam Prosiecki tym razem zaskakująco dobrze dał sobie radę z kwestią okradania bankomatów. Szczegóły tego, jak mnie może ktoś okraść były bardzo ciekawe i fajnie pokazane. No i do tego materiał Mazura o wymarzonej pracy - pilnowaniu wyspy na rafie koralowej w Australii. Porządny materiał, nie tylko na przekazach, z setkami nagranymi także u nas. A potem jeszcze naprawde bardzo dobry i mądry materiał Sianeckiego o czeskiej prowokacji artystycznej w Brukseli - tej w której Polska jest kartofliskiem z klerykami i gejowską flagą. W międzyczasie trafił się wprawdzie słabiutki materiał o policjantach, co dziecko chrzcili, ale to nic. reszta była i tak zaskakująco dobra.

A wiadomości na tym tle wyglądały jednak słabiutko. materiał w temacie palikotowym zrobiony przez M.Szczepańskiego był skandalicznie propisowski i tak właściwie przez większość czasu Szczepański wcielił sie w rzecznika Gęsickiej. Teksty " PiS policzył, że więcej pieniędzy z Unii dostawaliśmy, kiedy to on był przy władzy" bez żadnego komentarza, że to bzdura u profesjonalnych i obiektywnych dziennikarzy raczej sie nie zdarzają. Materiał M.Adamczyka o tej czeskiej hecy w Brukseli był żenujący. Zaczynał się, zupełnie nie wiem dlaczego od jakiejś manifestacji Irańczyków. Trzeba być intelektualnym impotentem, żeby w takim temacie nie wymyślić żadnego bardziej " na temat" początku. a potem przez cały materiał jest szereg setek różnych ludzi z tej Brukseli, że trzeba z dystansem, z poczuciem humoru, że to nic takiego. I w związku z tym zapewne na koniec Adamczyk napierdala, że to przekroczenie dobrego smaku itp. Jak to takie przekroczenie, to może trzeba było chociaż z jedną setkę o tym w materiale zamieścić. może nie udało sie takiej nagrać ? może trudno taką nagrać, bo trudno znaleźć kogoś, kto tak myśli ? ale w takim razie na jakiej podstawie na koniec materiału dziennikarz wygłasza teze rażąco sprzeczną z tym wszystkim co przedstawił w materiale ? Odniosłem wrażenie, że materiał ten od samego początku, do samego końca został zrobiony przez kogoś kompletnie bezmyślnego. Potem jeszcze tylko troszeczke zdziwiłem sie na materiale W.Tabaki o tym jaka będzie polska prezydencj unijna w 2011 ( bardzo fajny pomysł na materiał, gorzej z wykonaniem ). Bo on tak łatwo zbił ze sobą nieudolność Czechów z wielkimi sukcesami Sarkoziego. Przepraszam bardzo, ale jakie sukcesy Sarkozy odniósł ? Może w Gruzji ? A może Lech Kaczyński podpisał traktat akcesyjny ? A może Irlandczycy zmienił w tej sprawie zdanie ? O jakie to sukcesy chodzi, hę ? No ale to taki drobiazg tylko. Ach, no i jeszcze na początku, po świetnym jak zwykle materiale Batera z Moskwy była jakaś kompletna katstrofa Krycha z Kijowa, który niczego nie wiedział, o wszystkim mówił, że nie wiadomo i do tego jeszcze nie był w stanie tego normalnie powiedzieć. Bardzo mi było wstyd za niego, ten facet nie powinien wystąpować w telewizji.

14:58, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
wiadomości - 13 stycznia
 WIADOMOŚCI - KRAŚKO 3,633,3111,9
1.gazw.bater44,518
2. prawosławny arcybiskup z SBd.bohatkiewicz3,5414
3.kara dla palikotam.szczepański42,510
4.pielęgniarki strajkująm.malinowska3412
5.kryzys w Niemczechm.karpińska43,514
6.czeska prowokacja w Brukselim.adamczyk3,527
7.polska prezydencka w 2011w.tabaka42,510
8.są bilety na Małysza jeszczej.kuś33,510,5
13:36, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
fakty - 13 stycznia
 FAKTY - DURCZOK 3,54,3315,4
1.PO o Palikociej.sobieniowski44,518
2. wydawanie eurokasyp.płuska4,54,520,3
3.okradanie bankomatówd.prosiecki3,54,515,8
4.chrzestni policjancid.łapiński2,537,5
5.wymarzona praca w Australiim.mazur34,513,5
6.czeska prowokacja w Brukselit.sianecki3,5517,5
13:35, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 stycznia 2009
faktomości - 12 stycznia

Dziś wygrały Fakty, bo zrobiły mniej błędów no i mają Abramowicza. A poza tym dlatego, że oceniam tylko materiały reporterskie, a pomijam wejścia na żywo. Gdybym ich nie pomijał, to wygałyby z pewnością wiadomości za newsa Wiktora Batera, który powiedział, że gaz będzie dopiero pojutrze, bo Gazprom dopiero wtedy zaprasza dziennikarzy na granicę. Bardzo ładne, ciekawe no i własne. W Faktach poza jak zwykle świetnym i śmisznym materiałe Abramowicza był całkiem niezły materia Sianeckiego o Owsiaku z fajnymi zdjęcimi archiwalnymi. Materiał M.Mazura o wynikach WOŚP był historyczny, gdyż padł w nim wyraz chuj. Owsiak tak powiedział cytując Hołdysa. W TVP pewni by sie nie odważyli. Ale dzienna dawka bzdur także została wykorzystana. Durczok zapowiadając materiał o gazie mówi o kryzysie " wywołanym przez Rosjan". Cały świat sie głowi komu to bardziej na ręke i kto to zaczął, Rosja czy Ukraina, spora część ekspertów wskazuje, że to Ukraina sie lepiej przygotowała i może na tym więcej ugrać, ale Durczok wie lepiej, że to na pewno Rosja. Potem Prosiecki po materiale o tym, że CBA znowu dymi mówi, że mogą być zmiany w CBA. Sęk w tym, że gdyby mogły, to już dawno by były. Jakby sie kolega interesował polityką realną, a nie medialną, to by wiedział, że zmiany w CBA nie są prawdopodobne, bo pisowska ustawa pod tym względem bardzo mocno CBA chroni. Ale najbardziej kuriozalna była teza z materiału Sobieniowskiego o tym, że Palikot szaleje zawsze wtedy kiedy " czarne chmury zbierają się nad PO". Po czym Sobieniowski wskazuje przypadki, z tymi czarnymi chmurami. Bardzo byłem ciekawy kiedy to partia, która ma od ponad roku ciągle 50% w sondażach miała jakieś kryzysy i czarne chmury. Otóż było to wtedy, kiedy Tusk poleciał do Peru i media go krytykowały, a potem jak był kryzys gazowy a Tusk był na nartach i media go krytykowały. Sam nie wiem czy to kolosalnie rozdęte ego i poczucie bycia pępkiem świata, czy zwykła głupota, czy jedno i drugie. Ale zapewniam redakcję, że partia która komfortowo rządzi, ma rekordowe notowania w sondażach i najbliższ wybory za prawie 3 lata nie wpada w problemy tylko dlatego, że dziennikarze ją krytykują.

Za to Wiadomości miały dziś przegląd błędów warsztatowych w stendapach. L.Krawczyk mówił w stendapie o czymś o czym nie mówił w materiale. Widz więc mógł dojść do wniosku, że nie wiadomo o co chodzi, bo stendap zazwyczaj podsumowuje materiał, który właśnie sie skończył, a nie jest dalszą częścią materiału, tyle że inaczej wyglądającą. Tak sie nie robi. Potem D.Bohatkiewicz wygłosił stendapa nie patrząc sie w kamerę, tylko obok kamery, w związku z czym wyglądał dość idiotycznie. Potem J.Goszcz miała stendapa o tym, że w sprawie sądowej to sąd zdecyduje. Może Bohatkiewicz wyglądał idiotycznie, ale w przypadku Goszcz sam stendap merytorycznie był idiotyczny i przebanalny. Tak też nie można. Druga wersja idiotycznego stendapa była w wersji J.Kusia który zakomunikował, że sport to szlachetna rywalizacja, a nie brutalna coś tam coś tam. Wow. Co za głębia przemyśleń. No i specjalne wyrazy podziękowania dla M.Tracza, który w materiale o WOŚP mówi, że w TVP światełko do nieba oglądało 2,5 mln ludzi. To rzeczywiście kluczowa informacja w kontekście całej akcji Owsiaka i gdyby Tracz tego nie powiedział, wszyscy czulibyśmy sie poważnie niedoinformowani.

16:29, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
wiadomości - 12 stycznia
 WIADOMOŚCI - KRAŚKO 3,443,3111,3
1.WOŚP wynikim.tracz3,5310,5
2. gaz ma być  za chwilkes.śliwińska3,54,515,8
3.monopole prawne - RPOl.krawczyk4416
4.palikotd.bohatkiewicz428
5.lepper ma dowody że niewinnyj.goszcz23,57
6.hokeiści się bilij.kuś4312
7.złote globyg.kasiak2,537,5
8.dramatyczne wyniki badańa.dzikowska43,514
16:08, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
fakty - 12 stycznia
 FAKTY - DURCZOK 3,673,8314
1.palikot-gęsickaj.sobieniowski4312
2. gaz ma być  za chwilkep.płuska3,53,512,3
3.WOŚP wynikim.mazur3,5414
4.CBA vs. Vcemin. Sprawiedld.prosiecki3,53,512,3
5.cudzoziemcy w izbie w.p.abramowicz4,54,520,3
6.portret Owsiakat.sianecki34,513,5
15:38, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 11 stycznia 2009
Faktomości - metodologia oceny
Codziennie każdy materiał dostaje dwie oceny - jak w łyżwiarstwie figurowym - pierwszą za pomysł, drugą za wykonanie. Rzeczy ważne dostają wyższą ocenę pierwszą, tak zwane michałki ocene pierwszą mają mniejszą. im niższa ocena pierwsza tym mniej sie temat moim zdaniem w ogóle nadaje do programu informacyjnego. ocena druga zależy od tego jak reporter sie z tematem uporał ( niezależnie od tego, czy sam temat jest mądry czy głupi ). Ocena łączna to iloczyn oceny pierwszej i drugiej. W ten sposób można uszeregować wszystkich reporterów, ale można też codziennie wyciągnąć z tych ocen średnią i w ten sposób zobaczyć kto ma wyższą średnią - Fakty czy Wiadomości. Różnice zazwyczaj bywają niewielkie. Na razie w codziennych pojedynkach Wiadomości z Faktami wygrywają 4:3.
23:29, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
faktomości - najlepsi i najgorsi

Po pierwszym tygodniu piątka najlepszych reporterów : Piotr Górecki, Wiktor Bater, Grzegorz Kajdanowicz, Marcin Firlej i Sławomira Śliwińska. Czyli rodzynek z Faktów i czwórka z Wiadomości, ale to sami reporterzy zajmujący sie zagranicą. Reporterów krajowych Wiadomości mają słabszych.

Piątka najgorszych reporterów to : Grażyna Kasiak, Katarzyna Boguniecka, Agata Dzikowska, Jarosław Kuś i Dariusz Łapiński. Tutaj podobnie jak wśród najlepszych aż czwórka z Wiadomości i tylko jeden, ale za to tan "naj" z Faktów. Każde z nich powoduje u mnie kompletne opadnięcie wszystkiego.

23:20, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
faktomości - 11 stycznia
Dzisiaj znowu minimalnie wygrywają Wiadomości, ale generalnie poziom obydwu programów w weekend obniża się do poziomów naprawde trudno przyswajalnych. Gdyby nie kolejna ciekawa relacja Firleja z Gazy kompletnie nie byłoby czego oglądać. Orkiestra Owsiaka tu i tu zrelacjonowana w sposób najbardziej banalny z możliwych, z małego palca, super nudnie, a u Skórzyńskiego w Faktach na dodatek z błędami, bo jak sie offa przedziela 20sekundowym voxpopem, to potem sie nie wraca do tego offa sprzed 20 sekund, bo już go nikt nie pamięta. tak to jest, jak sie pisze cały materiał najpierw, zanim sie przesłucha setki z miasta a dopiero potem wstawia sie je w napisany już materiał. Materiały o gazie też robią sie coraz bardziej nużące. podskoczyłem tylko jak J.Sobieniowski powiedział, że rubel dzisiaj osłabł najszybciej i najmocniej od jakiegoś tam czasu. Rynki walutowe panie Jakubie w niedziele są pozamykane, więc dzisiaj chyba nie osłabł. nie wspominając już o czysto językowej zagadce...to jak to jest z tym słabnięciem...słabnie sie szybko, czy mocno ? I czym sie różni szybko od mocno ? :). Niestety kolejny raz zarówno Wiadomości jak i Fakty raczą mnie kompletnymi bzdurami w fatalnym wykonaniu. Kuś coś tam wymodził o bieganiu po schodach, bo zbliżają sie mistrzostwa świata. Dobry dziennikarz pewnie dałby rade zrobić z tego coś fajnego. No ale to robił J.Kuś. Fakty z kolei usiłowały wycisnąć łzę historią o dziecku, co albo całe życie będzie w szpitalu pod kroplówką, albo go rodzin odda rodzinie zastępczej. Ta oryginlna rodzina oczywiście biedna jak mysz kościelna i na nic ją nie stać, a już na pewno nie na ciężko chore dziecko. No i co tu zrobić, łojezu, jaki dramat. Szkoda, że kompletnie mnie nie obchodzi. A potem jeszcze jakiś materiał o kolędzie, że już czasami nie trzeba na kolędzie dawać kasy w kopercie. Robiąc taki materiał wypadałoby na początku udowodnić tezę, że wszyscy zawsze do tej pory na kolędzie kase w kopertach dawali. Ja na przykład u siebie w domu czegoś takiego nie widziałem nigdy w życiu. No ale Renata Kijowska pewnie dawała. Albo jej znajomi. I ona teraz myśli, że tak jest na całym świecie i postanowiła zrobić o tym materiał. Ale super. Ale materiał i tak był nudny.
23:07, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
wiadomości - 11 stycznia
 WIADOMOŚCI - KULCZYCKI 3,423,2511,2
1.WOSPm.tracz3,5310,5
2. WOSP na świeciep.piętka339
3.gazm.przasnek3,5310,5
4.Gazam.firlej4,5418
5.bieg po schodachj.kuś2,53,58,75
6.złote globyg.kasiak3,5310,5
22:56, franciszekszwajcarski
Link Dodaj komentarz »
 
1 , 2 , 3 , 4